Przez wiele lat cieszyliśmy się w Polsce bardzo atrakcyjnymi cenami za gaz, także w warunkach dostawy detalicznej. Jednak ze względu na niekorzystne warunki globalne, konflikty zbrojne i kryzysy ekonomiczne, ceny tego surowca idą w górę i prognozy wskazują, że mogą nastąpić podwyżki rzędu nawet kilku procent.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach teoretycznie moglibyśmy wykorzystywać jedynie prąd, to niewiele osób się na to decyduje ze względu na fakt, że to jednak gaz pozostaje o wiele tańszą alternatywą energetyczną. Z tego względu rachunki za gaz stanowią jeden z podstawowych elementów składowych naszych comiesięcznych wydatków. Niestety, tak jak większość rachunków, także i gaz z roku na rok drożeje. Co możemy zrobić, aby zaoszczędzić na tych wydatkach? Przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się naszemu obecnemu dostawcy gazu i ofertom konkurencji, ponieważ być może już na samej na zmianie dostawcy gazu jesteśmy w stanie zaoszczędzić w znaczącej skali.

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie „czy w naszym przypadku zmiana dostawcy gazu faktycznie przyczyni się do zmniejszenia rachunków”, musimy porównać naszą obecną umowę z innymi dostępnymi na rynku. Przy porównywaniu ofert musimy oczywiście brać pod uwagę nie tylko same opłaty taryfowe, ale również inne ewentualne dodatkowe opłaty oraz warunki umowy. W ramach przeglądania warunków umowy zwróćmy uwagę na takie elementy jak terminy oraz możliwe rodzaje dokonywania płatności. Oczywiście warto także zwrócić uwagę na opinie dotyczące firmy oferującej dostawy prądu, ponieważ, tak jak w przypadku korzystania z jakichkolwiek usług, podstawą wyboru powinna być jakość i niezawodność wykonywanych czynności. Pamiętajmy, że każdy z nas, zarówno jako osoba prywatna, jak i przedsiębiorca, ma prawo do wyboru odpowiedniego dostawcy energii, w tym dostawcy gazu. Ze względu na to, że gaz służy nam do wielu codziennych, czynności takich jak ogrzewanie pomieszczeń, gotowanie czy podgrzewanie wody, to przy dobrze dobranej umowie możemy wprowadzić widoczne oszczędności w comiesięcznych wydatkach.

Przy zmianie dostawcy gazu, na podstawie naszych wcześniejszych rachunków, jesteśmy podporządkowywani do określonej grupy taryfowej.

  • W1 – jedno źródło gazu (np. kuchenka)
  • W2 – dwa źródła gazu (np. kuchenka i instalacja podgrzewająca wodę)
  • W3 – trzy źródła gazu (np. kuchenka, podgrzewanie wody, ogrzewanie pomieszczeń)
  • W4 – przedsiębiorcy wykorzystujący gaz na szerszą skalę.

Opłata jest adekwatna do przynależności do danej grupy – im więcej urządzeń tym wyższa. Dodatkowo oczywiście sprawdzane są cyklicznie stany zużycia gazu na podstawie wskazań liczników. Warto pamiętać, że do tych kosztów dochodzą także opłaty dodatkowe, z którymi trzeba się wnikliwie zapoznać przed podpisaniem umowy. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm oferujących dostawę gazu. Jest to spory wybór. Każda firma oferuje także inne warunki świadczenia usług i co za tym idzie inne ceny. Jeżeli zależy Ci na odpowiednim dobraniu umowy do Twoich potrzeb i chcesz mieć pewność co do tego, że unikniesz ukrytych opłat czy nieodpowiedniej jakości usługi, możesz skontaktować się z profesjonalnym doradcą energetycznym firmy Assiduus Energia. Nasz doradca energetyczny zapozna się z Twoją obecną umową, przeanalizuje ewentualne korzyści ze zmiany dostawcy gazu i jeżeli będzie taka możliwość, poleci nowego dostawcę. W przypadku zaistnienia dodatkowych sposobów na oszczędzanie na energii, doradca może także polecić inne czynności mogące realnie obniżyć rachunki.

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!

Jedyne źródło wiedzy dotyczącej porad, ofert dla klientów indywidualnych i biznesowych oraz aktualności branżowych: