O czym nie wie 90% przedsiębiorców?

Jak poważne są konsekwencje niewiedzy?

Co możesz stracić, jeśli nie zaczniesz działać?

Gdzie szukać pomocy?

Oto informacje, które jako przedsiębiorca, musisz poznać – dla własnego bezpieczeństwa.

NA CZYM POLEGA PROBLEM?

Wielkie międzynarodowe korporacje zatrudnią całe sztaby specjalistów, szczególnie z zakresu księgowości i prawa, by płacić niskie podatki i zabezpieczyć biznes przed negatywnymi zdarzeniami na rynku. Wybierają taką formę prowadzenia biznesu, by zapewnić optymalną elastyczność działania, przy jednoczesnej pełnej zgodność z obowiązującymi regulacjami i przepisami. W efekcie osiągają bardzo dużą stabilność prawną, podatkową i finansową oraz zyskują przewagę nad polskimi firmami.

Co ciekawe, każdy polski przedsiębiorca mógłby wykorzystywać podobne rozwiązania i osiągnąć podobny poziom bezpieczeństwa, bez konieczności ponoszenia tak dużych nakładów finansowych. Wystarczy wiedzieć co zrobić i wdrożyć plan. I na tym polega problem: większość polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że zagrożenia w ogóle istnieją…

SŁABY PUNKT STATYSTYCZNEJ POLSKIEJ FIRMY

Najczęściej statystyczna polska firma to firma rodzinna, która ma jednego właściciela lub kilku wspólników. Po wielu latach stabilnego rozwoju wartość firmy jest znacząca, a jej właściciele i ich rodziny czerpią z niej często jedyne dochody, nie posiadając żadnych innych zabezpieczeń finansowych.

Powszechnie polscy przedsiębiorcy zapominają o 2 faktach:

 • bezpieczeństwo finansowe zależy bezpośrednio od formy prawnej prowadzenia biznesu,
 • śmierć właściciela lub wspólnika najczęściej doprowadza firmę do upadku.

Dlaczego tak się dzieje?

Mało który przedsiębiorca zastanawia się nad konsekwencjami swojego zgonu lub zgonu wspólnika w odniesieniu do biznesu, jaki prowadzi. Niewiedza prowadzi do braku działań, a zaniechanie działań doprowadza do upadku firmy i dramatów rodzinnych.

Statystycznie tylko 1 polski przedsiębiorca na 10 przygotował w pełni swoją firmę i rodzinę na wypadek swojej przedwczesnej śmierć. Aby jednak plan sukcesji był rzeczywiście skuteczny wymaga jednoczesnego zaangażowania ekspertów prawnych, podatkowych i finansowych.
90% firm, niezależnie od ich wielkości i od formy prowadzenia, nie przetrwa śmierci swojego właściciela lub nawet śmierci wspólnika.

Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że nie zastanawiałeś się jeszcze nad tymi zagadnieniami. Musisz jednak wiedzieć, że jeżeli nie podejmiesz działań, to pozostawisz wszystko przepisom i paragrafom, które zdecydują za Ciebie. To tak, jakbyś majątek i firmę powierzył urzędnikom i liczył na to, że lepiej od Ciebie poradzą sobie w obliczu problemów.
Dobra wiadomość jest taka, że tylko od Ciebie zależy, czy im na to pozwolisz?

CO SIĘ STANIE Z MOJĄ FIRMĄ?

Najpopularniejszą, ale jednocześnie najniebezpieczniejszą formą prowadzenia biznesu w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz dwuosobowa spółka cywilna lub jawna. Jeśli Twoja firma ma taką właśnie formę prawną, to śmierć właściciela lub wspólnika spowoduje nieodwracalne zamknięcie firmy z mocy prawa. Nie istnieje ŻADEN skutecznie prawny sposób, by temu zapobiec (np. poprzez zapis w umowie lub testament).

Zamknięcie firmy to jednoczesne

 • wypowiedzenie wszystkich umów,
 • zezwoleń i koncesji,

czyli konieczność natychmiastowej spłaty:

 • kredytów, leasingów i pożyczek.

Dodatkowo rachunki bankowe będą zablokowane do czasu sądowego ustalenia spadkobierców.

Firma przestaje działać z dnia na dzień i przestaje generować dochody

Pojawiają się nieprzewidziane wydatki, które obciążają spadkobierców. Uregulowanie wszystkich spraw formalnych zajmuje długie miesiące, co w praktyce oznacza, że przy braku możliwości zarabiania, firma zbankrutuje. Często okazuje się, że rodzina zostaje bez środków do życia, a jednocześnie musi spłacać zobowiązania.

MAM KILKU WSPÓLNIKÓW, MOGĘ BYĆ SPOKOJNY?

W spółkach kapitałowych i spółkach osobowych o większej ilości udziałowców, śmierć wspólnika nie powoduje likwidacji firmy, ale powoduje albo konieczność spłaty udziałów, albo konieczność prowadzenia biznesu z rodziną wspólnika, np. z jego nieletnimi dziećmi. Rodzina zmarłego wspólnika traci jednak bieżące środki utrzymania, a żądanie spłaty udziałów najczęściej prowadzi do bankructwa spółki…

W każdym przypadku rodzina i wspólnicy konfrontowani są natychmiast z sądami, urzędami, bankami, kontrahentami i kodeksem pracy, a często także muszą zapobiegać powstającym konfliktom w rodzinie i wewnątrz firmy.

Bez względu na formę działalności gospodarczej, jaką prowadzisz, odpowiedz proszę, na te ważne pytania:

 1. Czy taki scenariusz mógłby dotyczyć Ciebie, Twojej firmy i wspólników?
 2. Czy masz absolutną pewność, że Twój majątek i Twoja firma przetrwa w obliczu powyższych zdarzeń?
 3. Czy wiesz, jak wyeliminować ryzyko i zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed takimi okolicznościami?
 4. Czy znasz sposób na to, aby prawo spadkowe nie zrujnowało Twojej firmy i rodziny?

CO MOGĘ ZROBIĆ JUŻ DZISIAJ?

Jeśli teraz zastanawiasz się,

 • czy rzeczywiście Twoi następcy będą mogli przejąć firmę i nią zarządzać?
  lub
 • obawiasz się, że udziałowcami w Twojej firmie mogą zostać członkowie rodziny wspólnika, którzy nie mają kompetencji ani umiejętności do prowadzenia biznesu?
  lub
 • chciałbyś wiedzieć, jak zabezpieczyć firmę przed takimi zdarzeniami?

SUKCESJA TO SPADOCHRON prawny dla Twoich bliskich

Jak pokazują statystyki, zgon właściciela lub współwłaściciela firmy rodzinnej w Polsce, najczęściej prowadzi prędzej czy później do jej upadku. Jest to więc perspektywa groźna dla większości osób prowadzących działalność gospodarczą na
terenie naszego kraju.

Warto zabezpieczyć biznes przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak śmierć właściciela. Mając doświadczenie w prawej obsłudze przedsiębiorstw, jako Grupa Assiduus wdrożyliśmy usługę planowania sukcesji, która umożliwia przekazanie w ręce spadkobierców dowolnej działalności gospodarczej bez przykrych konsekwencji w rodzaju wysokiego podatku lub przymusu natychmiastowej spłaty zobowiązań.

Zapewniamy kompleksową analizę sytuacji prawnej firmy i zabezpieczenie jej interesów, dzięki czemu jako przedsiębiorca możesz być pewien, że gdy Cię zabraknie firma trafi w zaufane ręce i nie spowoduje obciążeń finansowych osób, którym będziesz chciał tego oszczędzić.

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!

Jedyne źródło wiedzy dotyczącej porad, ofert dla klientów indywidualnych i biznesowych oraz aktualności branżowych: